Participation in the CPA program was a great opportunity to get general knowledge about common law jurisdictions. As I work abroad I have used this knowledge and skills I obtained during the CPA in practice numerous times working with lawyers with common law background has been much easier as I understood the concepts non-existent in civil law jurisdictions. During the program you get a taste of how it is to study abroad and this is important if you wish to participate in LLM program in the future. Also, CPA is a great way to network with law professors from the US and you should never underestimate this. I feel that applying to CPA was a good decision and I will benefit from it even more in the future.

Radosław Minh Nguyen

My participation in CPA Program gave me the ability to look at law from a broader perspective. I feel comfortable in conducting legal analysis and using legal arguments regardless the legal system. My decison to apply to CPA has been crutial to my future professional career. After taking classes with excellent U.S. professors comparative law became my passion. After graduating from CPA I went to the U.S. for an LL.M. Program. I currently work for an international holding where I practice law, mostly in English.

Daria Mitas

The Center for American Law Studies at the University of Warsaw is a great place to broaden horizonts of young lawyers. It gave me the initial understanding of the functioning of the common-law system that has enourmous impact on the practise of law, even in the Continantal Europe. I found it so interesting and stimulating that decided to advance my knoweldge in the USA at the Harvard Law School. CPA was a great opportunity to meet and work with American professors, to get to know their way of learning and motivating students, and to prepare myself for the full-fledged law school in the foreign jurisdiction. I highly recommend it to!

Oktawian Kuc, LL.M. (Harv.)
Instytut Prawa Międzynarodowego
Uniwersytet Warszawski

Studia w Centrum Prawa Amerykańskiego były dla mnie kontynuacją zainteresowań związanych oryginalnie z prawem brytyjskim, które studiowałem wcześniej na Uniwersytecie Warszawskim. Kiedy CPA otworzyło swoje drzwi na pierwszy rok studentów odczytałem to jako ogromną szansę dla siebie. Nie tylko jeśli chodzi o możliwość wyjazdu i studiów w USA, ale przede wszystkim jako otwarcie się na nowy, jakże inny system prawny. System, który 14 lat później jest już dla mnie codziennością, w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu. Kiedy zacząłem studiować w CPA podchodziłem do tego jako dodatkowego fakultetu – wkrótce jednak okazać się miało, że ta nauka nie tylko zmieniła sposób w jaki patrze na prawo, ale również gdzie to prawo przyszło mi praktykować. Przyjemność słuchania na wykładach CPA najlepszych profesorów z University of Florida spowodowała, że moja ciekawość młodego studenta prawa zmieniła się w pragnienie spróbowania swoich sił w studiach LLM na University of Florida w Gainesville. Rok później poleciałem z grupą pierwszych polskich studentów studiować na Florydzie. Było to możliwe tylko i wyłącznie dzięki ciężkiej pracy profesorów prawa amerykańskiego w CPA którzy z niezmaconym spokojem wpajali we mnie zasady prawa amerykanskiego oraz, a moze przede wszystkim Ewy Gmurzyńskiej, która była w stanie otworzyć i z sukcesem prowadzić CPA do dziś dnia.

Moje studia w CPA spełniły dzięki temu dwie przesłanki – rozbudziły zainteresowanie systemem prawnym USA oraz pozwoliły na pogłębienie wiedzy o prawie amerykańskim w ramach LLM in Comparative Law na University of Florida. Teraz patrząc wstecz wiem, że 14 lat temu podjąłem właściwą decyzję, aby zainwestować swój czas w CPA i kursy prawa amerykańskiego, jakie to Centrum oferowało. Była to właściwa decyzja która z czasem pozwoliła mi na otwarcie największej polskiej kancelarii prawnej na Manhattanie. Coś, o czym 14 lat temu nawet nie marzyłem, a co nie byłoby możliwe bez Ewy Gmurzyńskiej i CPA.

Sławek Platta, Esq, plattalaw.com