O udziale w programie Prawa Amerykańskiego zdecydowałem jeszcze w wakacje wiedząc, że jest to inny system prawny, który może mi pozwolić znacznie poszerzyć moje prawnicze horyzonty. Chciałem jednak wziąć udział w programie, w którym nie tylko nauczę się sztywnych formułek, ale też będę miał okazję do rozmowy z profesorami, zadania nurtujących mnie pytań i rozwiania wątpliwości co do niektórych zagadnień prawnych - CPA spełniło moje wszelkie oczekiwania.
Najbardziej podobało mi się zaangażowanie profesorów - byli oni otwarci na dyskusję, pytali nas o własne zdanie, bo nie zawsze było tak, że dany case miał tylko jedno prawidłowe rozwiązanie. Przede wszystkim jednak polepszyłem moje zdolności krytycznego myślenia czytając i analizując wiele casów oraz nauczyłem się pisać legal memorandum, które jest bazą do startu prawniczej kariery w USA.
Warto również zaznaczyć, że przed każdymi zajęciami otrzymywaliśmy kilka casów bądź stron podręcznika, abyśmy zapoznali się z nimi przed danymi zajęciami. Jest to świetna metoda, bo tylko będąc przygotowanym do zajęć możemy z nich „wyciągnąć” jeszcze więcej. Czasami mówi się, że w niektórych wykładach uczestniczy się tylko po to, żeby je zaliczyć - ja miałem dokładnie odwrotnie. Z niecierpliwością czekałem na każde kolejne spotkanie z profesorami i studentami.
Paweł Urzenitzok
Program CPA był dla mnie pierwszym krokiem w kierunku uzyskania tytułu LL.M. w Stanach Zjednoczonych i podejścia do egzaminu adwokackiego w stanie Nowy Jork. Trzy lata po ukończeniu CPA mogę szczerze powiedzieć, że byłem zaskoczony, jak wiele razy wiedza uzyskana podczas programu pomagała mi w pracy w kancelariach za granicą, podczas studiów w USA i w trakcie przygotowań do egzaminu adwokackiego.
Program CPA otworzył mi oczy na to, że system common law nie różni się tak znacząco od systemów prawa cywilnego, jak powszechnie się uważa, a praca wykonywana przez prawników na całym świecie ma wiele wspólnego. Ponadto uważam, że ze względu na wzmagającą się globalizację rynku usług prawniczych przynajmniej podstawowa wiedza o innych systemach prawnych jest potrzebna niezależnie od tego, czy myśli się o wyjeździe za granicę czy nie. Każdy polski prawnik styka się w swojej praktyce z obcymi instytucjami prawnymi, a nawet podstawowa znajomość zasad działania innych systemów pozwala znacznie efektywniej współpracować z zagranicznymi prawnikami i pomaga w codziennej praktyce zawodowej.
CPA to także jedna z okazji poznania sokratejskiego systemu nauczania, który wymaga od studentów przygotowania do zajęć i większego zaangażowania i interakcji z wykładowcami niż podczas typowych zajęć uniwersyteckich w Polsce. Studentów CPA zachęcam do skorzystania z tej możliwości w sposób, który pozwoli im rozwinąć ich umiejętność dyskusji i argumentacji, tak przydatnych w przyszłej karierze zawodowej, poprzez aktywne uczestniczenie w zajęciach. Codzienny kontakt z językiem angielskim odbije się także pozytywnie na samych umiejętnościach językowych uczestników programu, które na dzisiejszym rynku pracy są tak niezbędne młodym prawnikom.
Serdecznie zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w programie CPA!
Radosław Nguyen
Studia w Centrum Prawa Amerykańskiego były dla mnie kontynuacją zainteresowań związanych oryginalnie z prawem brytyjskim, które studiowałem wcześniej na Uniwersytecie Warszawskim. Kiedy CPA otworzyło swoje drzwi na pierwszy rok studentów odczytałem to jako ogromną szansę dla siebie. Nie tylko jeśli chodzi o możliwość wyjazdu i studiów w USA, ale przede wszystkim jako otwarcie się na nowy, jakże inny system prawny. System, który 14 lat później jest już dla mnie codziennością, w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu. Kiedy zacząłem studiować w CPA podchodziłem do tego jako dodatkowego fakultetu – wkrótce jednak okazać się miało, że ta nauka nie tylko zmieniła sposób w jaki patrze na prawo, ale również gdzie to prawo przyszło mi praktykować. Przyjemność słuchania na wykładach CPA najlepszych profesorów z University of Florida spowodowała, że moja ciekawość młodego studenta prawa zmieniła się w pragnienie spróbowania swoich sił w studiach LLM na University of Florida w Gainesville. Rok później poleciałem z grupą pierwszych polskich studentów studiować na Florydzie. Było to możliwe tylko i wyłącznie dzięki ciężkiej pracy profesorów prawa amerykańskiego w CPA którzy z niezmaconym spokojem wpajali we mnie zasady prawa amerykańskiego oraz, a moze przede wszystkim Ewy Gmurzyńskiej, która była w stanie otworzyć i z sukcesem prowadzić CPA do dziś dnia.
Moje studia w CPA spełniły dzięki temu dwie przesłanki – rozbudziły zainteresowanie systemem prawnym USA oraz pozwoliły na pogłębienie wiedzy o prawie amerykańskim w ramach LLM in Comparative Law na University of Florida. Teraz patrząc wstecz wiem, że 14 lat temu podjąłem właściwą decyzję, aby zainwestować swój czas w CPA i kursy prawa amerykańskiego, jakie to Centrum oferowało. Była to właściwa decyzja która z czasem pozwoliła mi na otwarcie największej polskiej kancelarii prawnej na Manhattanie. Coś, o czym 14 lat temu nawet nie marzyłem, a co nie byłoby możliwe bez Ewy Gmurzyńskiej i CPA.
Sławek Platta, Esq, plattalaw.com