George B. Shepherd

20  May -  2 June, Business Organizations, Professor George Shepherd (Emory)

https://law.emory.edu/faculty/faculty-profiles/shepherd-g-profile.html

 

The Center for American Law Studies at Warsaw University is a terrific program. I was delighted to participate in it, teaching a course in Business Organizations in it 2018.

The concept is marvelous: to have top legal scholars from the United States come to Europe to teach European students about U.S. law. Because the U.S. is so important in the world’s economy, knowledge of the fundamentals of U.S. law has become increasingly important for all lawyers. Traditionally, to learn U.S. law, students would need to come to the U.S. for a year or more, to obtain a degree such as an L.L.M. The Center for American Law Studies eliminates the need to do this, allowing European students to learn U.S. law from top U.S. teachers while staying at home in Europe.

The Center’s year-long program is very well organized. For example, for my course, I traveled to Warsaw for two weeks and taught an intensive course in basic U.S. business law. During rest of their year, students would enjoy nine or so other of these intensive courses. The students benefit because they are exposed to a broad selection of aspects of U.S. law. It works for the faculty because they can fit the teaching into their regular work at their U.S. law schools.

I thoroughly enjoyed my visit to Warsaw University. The students were excellent, as smart and prepared as my students in the U.S. I so much also enjoyed meeting the Polish faculty at the law school.

Moreover, I was thrilled to experience Warsaw. It is a beautiful city, with fine architecture. I’m an amateur musician, so I enjoyed very much sampling the rich artistic offerings in the city of Chopin. Every night, I walked to a concert, opera, or other performance. I also so enjoyed exploring the city’s history. For centuries, Poland and Warsaw have played a central role, and evidence of this role is visible everywhere in Warsaw. It was especially interesting to be visiting during a period when Poland and its legal system are confronting challenges and changes.

This is an excellent program, and I was thrilled and honored to participate in it.

Professor George Shepherd, Emory University, School of Law

 

 

 

           

Studia w Centrum Prawa Amerykańskiego były dla mnie kontynuacją zainteresowań związanych oryginalnie z prawem brytyjskim, które studiowałem wcześniej na Uniwersytecie Warszawskim. Kiedy CPA otworzyło swoje drzwi na pierwszy rok studentów odczytałem to jako ogromną szansę dla siebie. Nie tylko jeśli chodzi o możliwość wyjazdu i studiów w USA, ale przede wszystkim jako otwarcie się na nowy, jakże inny system prawny. System, który 14 lat później jest już dla mnie codziennością, w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu. Kiedy zacząłem studiować w CPA podchodziłem do tego jako dodatkowego fakultetu – wkrótce jednak okazać się miało, że ta nauka nie tylko zmieniła sposób w jaki patrze na prawo, ale również gdzie to prawo przyszło mi praktykować. Przyjemność słuchania na wykładach CPA najlepszych profesorów z University of Florida spowodowała, że moja ciekawość młodego studenta prawa zmieniła się w pragnienie spróbowania swoich sił w studiach LLM na University of Florida w Gainesville. Rok później poleciałem z grupą pierwszych polskich studentów studiować na Florydzie. Było to możliwe tylko i wyłącznie dzięki ciężkiej pracy profesorów prawa amerykańskiego w CPA którzy z niezmaconym spokojem wpajali we mnie zasady prawa amerykańskiego oraz, a moze przede wszystkim Ewy Gmurzyńskiej, która była w stanie otworzyć i z sukcesem prowadzić CPA do dziś dnia.

Moje studia w CPA spełniły dzięki temu dwie przesłanki – rozbudziły zainteresowanie systemem prawnym USA oraz pozwoliły na pogłębienie wiedzy o prawie amerykańskim w ramach LLM in Comparative Law na University of Florida. Teraz patrząc wstecz wiem, że 14 lat temu podjąłem właściwą decyzję, aby zainwestować swój czas w CPA i kursy prawa amerykańskiego, jakie to Centrum oferowało. Była to właściwa decyzja która z czasem pozwoliła mi na otwarcie największej polskiej kancelarii prawnej na Manhattanie. Coś, o czym 14 lat temu nawet nie marzyłem, a co nie byłoby możliwe bez Ewy Gmurzyńskiej i CPA.

Sławek Platta, Esq, plattalaw.com

My participation in CPA Program gave me the ability to look at law from a broader perspective. I feel comfortable in conducting legal analysis and using legal arguments regardless the legal system. My decison to apply to CPA has been crutial to my future professional career. After taking classes with excellent U.S. professors comparative law became my passion. After graduating from CPA I went to the U.S. for an LL.M. Program. I currently work for an international holding where I practice law, mostly in English.

Daria Mitas

Program CPA był dla mnie pierwszym krokiem w kierunku uzyskania tytułu LL.M. w Stanach Zjednoczonych i podejścia do egzaminu adwokackiego w stanie Nowy Jork. Trzy lata po ukończeniu CPA mogę szczerze powiedzieć, że byłem zaskoczony, jak wiele razy wiedza uzyskana podczas programu pomagała mi w pracy w kancelariach za granicą, podczas studiów w USA i w trakcie przygotowań do egzaminu adwokackiego.

Program CPA otworzył mi oczy na to, że system common law nie różni się tak znacząco od systemów prawa cywilnego, jak powszechnie się uważa, a praca wykonywana przez prawników na całym świecie ma wiele wspólnego. Ponadto uważam, że ze względu na wzmagającą się globalizację rynku usług prawniczych przynajmniej podstawowa wiedza o innych systemach prawnych jest potrzebna niezależnie od tego, czy myśli się o wyjeździe za granicę czy nie. Każdy polski prawnik styka się w swojej praktyce z obcymi instytucjami prawnymi, a nawet podstawowa znajomość zasad działania innych systemów pozwala znacznie efektywniej współpracować z zagranicznymi prawnikami i pomaga w codziennej praktyce zawodowej.

CPA to także jedna z okazji poznania sokratejskiego systemu nauczania, który wymaga od studentów przygotowania do zajęć i większego zaangażowania i interakcji z wykładowcami niż podczas typowych zajęć uniwersyteckich w Polsce. Studentów CPA zachęcam do skorzystania z tej możliwości w sposób, który pozwoli im rozwinąć ich umiejętność dyskusji i argumentacji, tak przydatnych w przyszłej karierze zawodowej, poprzez aktywne uczestniczenie w zajęciach. Codzienny kontakt z językiem angielskim odbije się także pozytywnie na samych umiejętnościach językowych uczestników programu, które na dzisiejszym rynku pracy są tak niezbędne młodym prawnikom.

Serdecznie zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w programie CPA!

Radosław Nguyen