Centrum Prawa Amerykańskiego

zaprasza na

MINI SUMMER SCHOOL:

The legal system and justice system of the U.S. in the global context

by Magdalena Tulibacka, PH.D.

Szkoła letnia odbędzie się na Wydziale Prawa i Administracji UW przy ul. Lipowej 4 (Aula A.2)

Wykłady są przeznaczone dla studentów prawa oraz absolwentów tego kierunku. Udział w wykładach jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, w związku z czym o zakwalifikowaniu do Mini Summer School decyduje kolejność zgłoszeń, z tym zastrzeżeniem, że pierwszeństwo w zakwalifikowaniu do MINI SUMMER SCHOOL będą miały osoby, które złożyły aplikację do rocznego programu Centrum Prawa Amerykańskiego na rok akademicki 2017/18. Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 10 czerwca 2017 r. lub do wyczerpania limitu miejsc.

W celu zapisania się do szkoły letniej prosimy o przesłanie wiadomości na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w tytule maila prosimy wpisać: CPA – Summer School) ze wskazaniem imienia, nazwiska, uczelni, roku studiów lub roku ukończenia studiów oraz nazwy kancelarii (w przypadku absolwentów i studentów zatrudnionych w kancelariach).

Wykłady odbędą się w godz.17:30 -20:00 w następujących terminach:

17 lipca (poniedziałek)

20 lipca (czwartek)

25 lipca (wtorek)

W celu uzyskania zaświadczenia o ukończeniu kursu należy uczestniczyć w przynajmniej w dwóch pełnych wykładach.

FullSizeRender

Sylwetka prowadzącej:

Magdalena Tulibacka - Adjunct Professor at Emory Law School in Atlanta and Associate Research  Fellow at the European and Comparative Civil Justice Systems Research Programme, University of Oxford, England

Magdalena Tulibacka - CV

The legal system and justice system of the U.S. in the global context - COURSE DESCRIPTION

Using comparative law approach this mini-series of lectures explores the place of the U.S. legal system and its justice system in the world. The participants will be introduced to the fundamental concepts and principles of U.S. law. This should allow them to appreciate the intricacies of the U.S. legal system on the one hand, and to contrast it with other legal systems, including the Polish system, on the other. The mini-series is a valuable starting point for those wishing to study U.S. law.

The classes will involve theoretical analyses as well as more practical, hands-on experience with the U.S. system through exercises and discussions based on case analyses and academic writings.

The mini-series consists of three sessions and covers the following:

1.     The U.S. legal system – its history, specific features and place among the legal cultures of the world today. The 'American exceptionalism'. The U.S. Constitution, the role of constitutional amendments, the Bill of Rights, other amendments. The key areas of U.S. substantive law: introduction. A short discussion of two selected areas of law: tort law and product liability law.

2.     The American justice system: the judicial infrastructure, the legal profession, civil procedure, litigation funding, ADR. Legal culture and 'adversarial legalism'. Examination of some current developments: the tort reform, changes in the class action system, mandatory ADR.

3.     The American justice system in the global context: its place within the global system of justice, its approach to international law and international litigation. Forum shopping and the attractiveness of the U.S. system. Comparing civil justice systems of a selection of states around the world, and the advantages/disadvantages of the U.S. system.